ataşehir escort
Bugun...


Nevzat Aksoy

facebook-paylas
İYİLİĞİNDE ZALİMLİĞİNDE TOHUMUNU BİZ ÇİMLENDİRDİK
Tarih: 09-10-2022 16:19:00 Güncelleme: 09-10-2022 16:19:00


Değerli okuyucularımız herkese dua ve selamla yazıma başlıyorum. Neden insanlık geriye gidiyor? Özünde ve sözünde olmak, doğal olmak, insan ve insanlığımızın bir gereği değil midir? İnsanın özü içindeki beslediği duygu ve düşüncelerde saklıdır. Kişi içinde hangi duyguları beslerse, yaşadığı dünyanın rengi ona boyanır. Maalesef bugün içinde yaşadığımız dünyamız, insanlığın iç dünyasındaki beslediği zalimlik ve kötülüklerle kirleniyor, bizi insanlığımızdan, dünyamızı da her gün biraz daha çekilmez ve yaşanılmaz bir mezraya itiyor.

         Yıllarca içimizde beslediğimiz İyilikler de ve kötülükler de bizim eserimiz. Biz dünyamızı daha çekilmez bir dünya, tutum, davranış ve ahlakımızla insanlığımızı bitirme noktasında, adeta pamuk ipliğine bağlı bir konuma getirdik. İnsanlıktan, doğruluktan, hak ve adaletten uzaklaştıkça, dünyamızda insanlığın emrindeki bu kötü emel, zalimllikleri kaldıramaz hale geldi. Hep yakınıp dert yanıyoruz? İyi bir yaşam ve güvenli yarınlarımızın olmadığını dile getiriyoruz.

Acaba bu olumsuz ve karamsar düşünce ve duygularımızın oluşmasındaki etken gene de bizden kaynaklı olduğunu farkında mıyız? Kesinlikte içinde yaşadığımız dünyamız ve yaşamlarımızı biz kararttık. İçimizdeki niyet tohumlarını, doğal bir şekilde yeşertmedik. Bugün insanlık kendim ettim; kendim buldum sözünü yadırgamasın. İnsanlık neyi ektiyse, maalesef bugün onları biçiyor.

         İnsan olmak, vicdanlı, merhametli, ahlak ve adaletli olmak insanlığımızın bir gereği, biz biz yapan, değerlerin başında gelen, dinimizin temel taşlarını oluşturan birer kırmızı çizgileridir. Yüce dinimizin sıklıkla üstüne basa basa, insanlığı İYİLİĞİ EMRETMEK, KÖTÜLÜKTEN SAKINDIRMAK ayetini sık sık bizlere hatırlatıyor.

Aziz ve Muhterem okuyucularımız:

Her Müslümanın mükellef olduğu çok mühim bir vazife vardır. O da iyiliği emretmek, kötülükten sakındırmaktır.

Bu asırda devam eden müspet cihad şekli budur. İyilikleri emretmek, zarar vermezse nasihatte bulunmak, iyi insanlara mahsus bir davranıştır. Peygamberlerin açtığı bir çığırdır. Manevî bir cihaddır. İyi bir toplum elde etmenin tek yoludur.

     Değerli okuyucularımız, hak birdir. Doğruda birdir. Kurtuluş ve selamete varmanın yolu da haktan geçer. Yeter ki içimizdeki niyet tohumlarını iyilikten, haktan, doğruluk ve adaletten taraf besleyelim. Unutmayalım ki içimizde çimlenip filizlenen, iyilik ve kötülüğün anahtarı elimizde. Biz yüce yaratanın kainattaki en şerefli birer varlıkları olarak, içimizdeki niyet tarlamızı, iyi niyet tohumları ekerek, dünyamızı, yaşamlarımızı, insanlığımızı, canlandırarak, ahiret yolculuğundaki imtihanımızda kazançlı bir hasada çevirebiliriz.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI